Dixon's medals

Crimea War Medal 1854-1856, 1 clasp, Sebastopol, unnamed. 846 Regimental Quartermaster Sergeant J. Kelly, 3rd Dragoon Guards - £770.00

Click on an image to enlarge

Details

ConditionVF
DocumentsYes
BoxedNo
Product ID1032463

Recipient

NameJ. Kelly
RankRegimental Quartermaster Sergeant
Unit3rd Dragoon Guards
Regimental No.846

Attached Medals

Crimea War Medal 1854-1856
Notesunnamed
Clasps
  • Sebastopol
Abyssinian War Medal 1867-1868
Notes(846 Tp.Sgt.Majr. 3rd Dragn. Gds.)
Army Long Service and Good Conduct Medal
TypeVictoria issue, 3rd type 1874-1901, swivelling scroll suspension with smaller reverse lettering
Notes(846 Qr.Mr.Sgt. 3/Dgn. Gds)
Turkish Crimea Medal
TypeSardinian issue
Noteswith two ring suspension

John Kelly was born 22 January 1834 and attested into the 6TH Inniskilling Dragoons on 24 January 1855. He arrived in the Crimea on 7 August 1855, was present at the Battle of Tchernaya, and the siege of Sebastopol. He returned in England in 1856, where he was promoted Corporal 25 August 1856 and Sergeant 1 November 1857.
He sailed to India with the regiment, arriving there in October 1858 at the tail end of the Indian Mutiny. The regiment did not see any action while stationed in India and were not awarded any campaign medals. While in India, was promoted Troop Sergeant Major 12 February 1862, before reverting to Sergeant on 25 December 1865 when he announced his intention to purchase his discharge, effective 31 March 1866.
He did not remain out of service for long. Although some muster rolls are missing, he appears as a Troop Sergeant Major with the 3rd Dragoons Guards on 1 April 1867. It was as a Troop Sergeant Major that he served with a contingent of 204 men on the Abyssinian Campaign.
He was one of 173 men present from the regiment during the capture of Magdala (13 April 1868).
Promoted to Quartermaster Sergeant immediately after the campaign, sometime before 1 June 1868, and was recommended for his L.S &G.C Medal on 1 April 1874 and commissioned as Quartermaster in the 21st Hussars on 10 June 1874. He was made Honorary Captain on 19 June 1884 and Honorary Major on 10 June 1885, when he retired, died in 1910.